Boys Swimming - Statistics

200 Yard Medley Relay
  SCHOOL TIME  
1. Troy 1:48.71  
2. Northmont 1:49.46  
3. Butler 1:49.60  
4. Springfield 1:50.83  
5. Beavercreek 1:52.15  
6. Tippecanoe 1:54.72  
7. Centerville 1:54.91  
8. Sidney 1:55.28  
9. Miamisburg 2:00.56  
10. Greenville 2:01.47  
11. Piqua 2:44.03  
12. Springboro 49:35.00  
200 Yard Freestyle
  NAME SCHOOL TIME
1. Michael Griffith Troy 1:53.27
2. Matthew Poynter Tippecanoe 1:58.18
3. Mitchell Asbury Northmont 2:00.19
4. Jahvon Lloyd Sidney 2:01.22
5. Nathanial Eichelberger Sidney 2:02.53
6. Jonah Mergler Northmont 2:04.46
7. Kyle Agarwal Centerville 2:08.03
8. Pablo Badell Greenville 2:08.18
9. Eric Woods Northmont 2:08.81
10. Caleb Johnson Sidney 2:10.07
11. Tyler Martin Beavercreek 2:10.75
12. Jonathan Bodzek Miamisburg 2:13.94
13. Michael Shively Butler 2:18.53
14. Ben Ward Beavercreek 2:19.49
15. Nick Catrone Tippecanoe 2:20.46
16. Eli Phillips Springboro 2:20.76
17. Ty Craddock Springfield 2:21.86
18. Kyle Clary Miamisburg 2:24.33
19. Ben Hasecke Springfield 2:24.71
20. Caleb Danielak Northmont 2:25.34
21. Jackson Goodall Troy 2:26.63
22. Jake Catrone Tippecanoe 2:29.87
23. Pradyumma Maladkar Sidney 2:33.23
24. Wil Barnett Springfield 2:34.52
25. Camden Jungquist Springboro 2:36.83
26. Wyatt Rose Miamisburg 2:37.54
27. Sam Best Northmont 2:42.22
28. Nate Saner Xenia 2:47.10
29. Ian Delaney Xenia 2:49.00
30. Sam Iverson Troy 2:51.06
31. Joshua Larson Miamisburg 2:51.93
32. Michael Switzer Piqua 3:06.37
33. Broc Bey Sidney 3:13.53
34. Dominic Breidenbach Lebanon 3:47.65
200 Yard I.M.
  NAME SCHOOL TIME
1. Michael Sandner Springboro 2:02.41
2. Jaden Humphrey Sidney 2:08.22
3. Josh Hagan Springboro 2:09.13
4. Mitch Orozco Troy 2:12.38
5. Jonah Mergler Northmont 2:16.52
6. Jack McMaken Tippecanoe 2:16.78
7. Cameron Roberts Northmont 2:18.53
8. Jahvon Lloyd Sidney 2:21.27
9. Ben Prenger Tippecanoe 2:23.12
10. Andrew Oates Troy 2:23.88
11. Nathanial Eichelberger Sidney 2:24.75
12. Kevin Donnelly Centerville 2:25.73
13. Trevor Ganger Beavercreek 2:28.30
14. Dane Klosterman Springfield 2:30.01
15. Alex Burkey Tippecanoe 2:33.14
16. Jesse Foley Trotwood-Madison 2:33.48
17. Cole Hauser Lebanon 2:34.01
18. Vincent Friesinger Centerville 2:34.52
19. Jacob Kearns Springfield 2:34.69
20. Michael Collier Springfield 2:35.59
21. Jack White Troy 2:37.14
22. Mattias Lindberg Lebanon 2:38.79
23. Nobel Zhou Sidney 2:39.51
24. Cole Shepherd Miamisburg 2:41.45
25. Eoin Young Springfield 2:42.49
26. Nick Sanders Northmont 2:43.12
27. Jonathan Bodzek Miamisburg 2:44.07
28. Garrett Beam Xenia 2:48.51
29. Josiah Hutcherson Piqua 2:57.33
30. Wyatt Rose Miamisburg 3:06.44
31. Gabe Switzer Piqua 3:18.09
32. Joshua Larson Miamisburg 3:18.26
33. Rob Barnett Springfield 3:21.56
50 Yard Freestyle
  NAME SCHOOL TIME
1. Michael Sandner Springboro :22.89
2. Calvin Armstrong Troy :23.19
3. Jaden Humphrey Sidney :24.00
4. Lukas Lindberg Lebanon :24.13
5. Carson Chaffee Springfield :24.20
6. Hunter McNachtan Beavercreek :24.22
7. Dominic Weismann Miamisburg :24.43
8. Matthew Poynter Tippecanoe :24.46
9. Caleb Johnson Sidney :24.60
10. Kyle Agarwal Centerville :24.62
11. John Hoyng Northmont :24.65
12. Jesse Foley Trotwood-Madison :24.76
13. Jacob Kearns Springfield :25.06
14. Tommy Otten Beavercreek :25.12
15. Kyle DeLano Northmont :25.18
15. Kyle DeLano Northmont :25.18
17. Dane Wolgast Beavercreek :25.28
18. Cameron Tuttle Butler :25.34
19. Nathan Li Beavercreek :25.37
20. Dane Klosterman Springfield :25.39
21. Connor Fox Centerville :25.58
21. Jonas Freeman Centerville :25.58
23. Raymond Burkey Tippecanoe :25.68
24. Trevor Ganger Beavercreek :25.77
25. Evan Barth Fairmont :25.85
25. Badin Brewer Sidney :25.85
27. Thomas Sheehan Springfield :25.90
28. Jonathan Bodzek Miamisburg :25.98
29. Nathan Johnson Sidney :26.04
30. Tyler Martin Beavercreek :26.27
31. Vincent Friesinger Centerville :26.31
32. Nick Catrone Tippecanoe :26.38
33. Ty Craddock Springfield :26.45
33. Ben Adams Beavercreek :26.45
35. Camden Kime Centerville :26.54
36. Andrew Doviak Tippecanoe :26.55
37. Jacob Martin Beavercreek :26.59
38. Landon Muhlenkamp Greenville :26.72
39. Grant Comer Springfield :26.94
40. Wil Barnett Springfield :27.01
41. Nobel Zhou Sidney :27.03
42. Cole Shepherd Miamisburg :27.14
43. Kevin Donnelly Centerville :27.17
44. Ben Ward Beavercreek :27.21
44. Griffin Arnold Beavercreek :27.21
46. Hunter Hastings Beavercreek :27.23
47. Tim Williams Springboro :27.51
48. Devon Hawkins Wayne :27.57
49. Cole Rife Northmont :27.68
50. Jonah Scoville Northmont :27.73
51. Kyle Clary Miamisburg :27.81
52. Jake Cummins Centerville :27.90
53. Gavin Hall Fairmont :27.93
54. Ben Hasecke Springfield :28.00
55. Austin Rogers Tippecanoe :28.22
56. Alex Burkey Tippecanoe :28.41
57. Logan Holdeman Centerville :28.42
58. Aaron Suter Greenville :28.45
59. Garrett Beam Xenia :28.51
60. Josh Galloway Greenville :28.56
61. Prathik Chakravarthy Beavercreek :28.63
62. Matthew Bess Troy :28.64
63. Luke Clune Miamisburg :28.84
64. Jacob Carlisle Springboro :28.85
65. Dylan Flaute Centerville :28.98
66. Mason Koslovsky Beavercreek :29.08
66. Anthony Foster Miamisburg :29.08
68. Nate Madding Centerville :29.16
69. Connor Ark Fairmont :29.34
70. Michael Gordnier Centerville :29.71
71. Drake Reynolds Centerville :29.76
72. Joshua Landsaw Centerville :29.78
73. alex meyer Troy :29.81
74. Emilio Calderon Northmont :29.84
75. Wyatt Rose Miamisburg :30.00
76. Luke Goheen Centerville :30.01
77. Rob Barnett Springfield :30.42
78. Luke Pleiman Centerville :30.44
78. Garrett Barhorst Beavercreek :30.44
80. Patrick McCafferty Centerville :30.46
81. Payton Runyon Northmont :30.50
82. Reid Ammer Centerville :30.63
83. Adam Whitman Centerville :30.64
84. Graham Waggoner Springfield :30.65
85. Gabe Yount Centerville :30.76
86. Ben Huber Tippecanoe :30.78
87. David Beeler Centerville :31.03
88. Preston Connors Tippecanoe :31.13
89. Jacob Goheen Centerville :31.31
90. Cameron Proctor Springfield :31.36
91. Justin Davidson Centerville :31.83
92. Donovan Cavitt Springfield :31.89
93. Ethan Egbert Beavercreek :32.09
94. Sam Asebrook Springfield :32.15
95. John Wasky Fairmont :32.24
96. Harrison Freels Centerville :32.27
97. Addison Huber Tippecanoe :32.30
98. Jesse Thompson Northmont :32.46
99. Eli Sowers Beavercreek :32.59
100. Avery Hick Centerville :33.22
101. Timothy Neckermann Centerville :33.26
102. Nik Aregood Fairmont :33.74
103. Bailey Strack Centerville :33.78
104. Josh Easterling Miamisburg :33.87
105. Will Tschirhart Fairmont :34.29
106. DJ Bernard Springfield :34.38
107. Sam Iverson Troy :34.41
108. Josh McFall Xenia :34.73
109. Jonas Yu Springboro :34.94
110. Ethan Retzinger Beavercreek :35.23
111. Ethan Preece Greenville :35.79
112. Ian Brooks Wayne :36.66
113. Tyler Job Centerville :36.91
114. Troy Mazzei Centerville :36.99
115. Jimmy Sharpe Fairmont :37.16
116. Logan Miller Miamisburg :37.35
117. Terrance Lewis Northmont :38.36
118. Riley Weisman Springboro :38.94
119. Billy Elliott Fairmont :39.17
120. Christian Reyes Piqua :39.66
121. Doug Staller Fairmont :40.12
122. Gabe Wheatcroft Fairmont :41.60
123. Apollo Fong Fairmont :42.33
123. Vansh Jani Centerville :42.33
125. Giuseppe Mastropasqua Fairmont :43.05
126. Ayden Johnson Centerville :44.54
127. Ethan Hews Tippecanoe :54.18
128. Ethan Hews Tippecanoe :56.49
1 Meter Diving
  NAME SCHOOL SCORE
1. Ethan Schultz Miamisburg 123.80
2. Tommy Peebles Springboro 104.05
100 Yard Butterfly
  NAME SCHOOL TIME
1. Michael Sandner Springboro :51.72
2. Mitch Orozco Troy :58.21
3. Jack McMaken Tippecanoe :59.27
4. Jaden Humphrey Sidney :59.61
5. Jonah Mergler Northmont :59.96
6. Tommy Otten Beavercreek 1:01.52
7. Jacob Martin Beavercreek 1:03.22
8. John Hoyng Northmont 1:03.27
9. Carter Mayhan Springfield 1:03.73
10. Evan Lozan Butler 1:03.76
11. Thomas Sheehan Springfield 1:04.14
12. Nathan Li Beavercreek 1:04.47
13. Tyler Martin Beavercreek 1:04.58
14. Camden Kime Centerville 1:07.87
15. Caleb Johnson Sidney 1:08.38
16. Jack White Troy 1:08.84
17. Ty Craddock Springfield 1:08.95
18. Caleb Danielak Northmont 1:09.78
19. Eli Christman Sidney 1:09.82
20. Michael Collier Springfield 1:11.04
21. Jonathan Bodzek Miamisburg 1:12.88
22. Weslee Brubaker Sidney 1:14.40
23. Eli Caldwell Xenia 1:15.88
24. Nick Catrone Tippecanoe 1:17.34
25. Jack Neary Xenia 1:20.79
26. Nathan Culp Miamisburg 1:22.50
27. Kyle Clary Miamisburg 1:24.56
28. Jake Cummins Centerville 1:28.06
29. Sam Best Northmont 1:28.12
30. Gabe Switzer Piqua 1:32.12
31. Logan Miller Miamisburg 1:39.56
100 Yard Freestyle
  NAME SCHOOL TIME
1. Calvin Armstrong Troy :52.72
2. Matthew Poynter Tippecanoe :52.74
3. Hunter McNachtan Beavercreek :54.22
4. John Hoyng Northmont :54.27
5. Cameron Roberts Northmont :54.65
6. Mitchell Asbury Northmont :54.67
7. Nathanial Eichelberger Sidney :54.77
8. Jahvon Lloyd Sidney :54.96
9. Kyle Agarwal Centerville :54.99
10. Kyle DeLano Northmont :55.55
11. Nathan Li Beavercreek :55.79
12. Ethan Andes Springboro :56.03
13. Jesse Foley Trotwood-Madison :56.31
14. Dane Klosterman Springfield :56.39
15. Jacob Martin Beavercreek :57.49
16. Ben Blaumeiser Fairmont :57.51
17. Ben Adams Beavercreek :57.75
18. Jonas Freeman Centerville :57.77
19. Dane Wolgast Beavercreek :57.94
20. Jackson Baker Butler :58.05
21. Nathan Johnson Sidney :58.19
22. Jacob Kearns Springfield :58.39
23. Kevin Donnelly Centerville :58.41
24. Thomas Sheehan Springfield :58.45
25. Eric Woods Northmont :58.48
26. Jacob Bane Fairmont :58.73
27. Jonathan Bodzek Miamisburg :59.44
28. Nate Madding Centerville :59.48
29. Joey McKarns Northmont :59.59
30. Nick Catrone Tippecanoe :59.73
31. Weslee Brubaker Sidney :59.93
32. Cole Shepherd Miamisburg 1:00.91
33. Wil Barnett Springfield 1:01.52
34. Jack White Troy 1:02.28
35. Camden Kime Centerville 1:02.33
36. Griffin Arnold Beavercreek 1:02.36
37. Michael Collier Springfield 1:02.46
38. Ethan Protsman Fairmont 1:02.65
39. Grant Comer Springfield 1:03.06
40. Kyle Clary Miamisburg 1:03.34
41. Ben Hasecke Springfield 1:03.65
42. Mason Koslovsky Beavercreek 1:03.94
43. Nick Sanders Northmont 1:04.53
44. Jake Catrone Tippecanoe 1:04.58
45. Ian Bonifas Sidney 1:05.13
46. Nathan Culp Miamisburg 1:05.28
47. Dylan Flaute Centerville 1:05.37
48. Wally Timmer Fairmont 1:05.41
49. Austin Rogers Tippecanoe 1:05.58
50. Caleb Danielak Northmont 1:06.24
51. Connor Fox Centerville 1:06.54
52. Garrett Barhorst Beavercreek 1:06.64
53. Michael Gordnier Centerville 1:06.73
54. Matthew Bess Troy 1:06.89
55. Logan Holdeman Centerville 1:07.80
56. Patrick McCafferty Centerville 1:08.08
57. Jonah Scoville Northmont 1:08.53
58. Wyatt Rose Miamisburg 1:08.92
59. Adam Whitman Centerville 1:09.79
60. Graham Waggoner Springfield 1:09.89
61. Griffin Johnson Troy 1:09.95
62. Jake Cummins Centerville 1:10.07
63. Connor Ark Fairmont 1:10.20
64. John Wasky Fairmont 1:11.11
65. Vincent Friesinger Centerville 1:11.36
66. Anthony Foster Miamisburg 1:11.84
67. Harrison Freels Centerville 1:11.92
68. alex meyer Troy 1:12.13
69. Ben Huber Tippecanoe 1:12.53
70. Josiah Hutcherson Piqua 1:12.75
71. Addison Huber Tippecanoe 1:13.14
71. Payton Runyon Northmont 1:13.14
73. Sam Best Northmont 1:13.22
74. Jack Neary Xenia 1:13.83
75. Drake Reynolds Centerville 1:14.44
76. Wanderly Ebanks Tippecanoe 1:14.57
77. Rob Barnett Springfield 1:14.61
78. Cameron Proctor Springfield 1:14.97
79. Reid Ammer Centerville 1:15.31
80. Avery Hick Centerville 1:15.44
81. Donovan Cavitt Springfield 1:20.93
82. Ethan Preece Greenville 1:21.00
83. Joshua Larson Miamisburg 1:22.69
84. Logan Miller Miamisburg 1:24.41
85. DJ Bernard Springfield 1:27.32
86. Luke Goheen Centerville 1:31.39
87. Christian Reyes Piqua 1:37.31
88. Vansh Jani Centerville 2:03.46
500 Yard Freestyle
  NAME SCHOOL TIME
1. Michael Griffith Troy 5:00.02
2. Carson Chaffee Springfield 5:23.66
3. Josiah English Northmont 5:25.34
4. Mitchell Asbury Northmont 5:27.56
5. Adam Gunckel Butler 5:32.48
6. Carter Mayhan Springfield 5:37.43
7. Josh Hagan Springboro 5:50.91
8. Jacob Martin Beavercreek 5:58.70
9. Eli Phillips Springboro 6:03.95
10. Weslee Brubaker Sidney 6:12.10
11. Luke Clune Miamisburg 6:13.07
12. Kyle Agarwal Centerville 6:18.11
13. Ben Ward Beavercreek 6:18.71
14. Ben Hasecke Springfield 6:38.53
15. Josh Galloway Greenville 6:38.81
16. Raymond Burkey Tippecanoe 6:45.08
17. Michael Switzer Piqua 6:45.45
18. Andrew Doviak Tippecanoe 6:49.14
19. Anthony Foster Miamisburg 7:05.46
20. Dylan Flaute Centerville 7:19.31
21. Pradyumma Maladkar Sidney 7:24.93
22. Josh Easterling Miamisburg 8:48.89
200 Yard Freestyle Relay
  SCHOOL TIME  
1. Beavercreek 1:38.31  
2. Northmont 1:39.53  
3. Sidney 1:40.00  
4. Tippecanoe 1:40.10  
5. Springboro 1:40.21  
6. Centerville 1:40.49  
7. Butler 1:40.63  
8. Miamisburg 1:43.09  
9. Springfield 1:44.57  
10. Greenville 1:47.05  
11. Troy 1:54.44  
12. Piqua 2:19.59  
100 Yard Backstroke
  NAME SCHOOL TIME
1. Hunter McNachtan Beavercreek :58.51
2. Jaden Humphrey Sidney :59.53
3. Khalil Ruiz Butler 1:01.75
4. Josiah English Northmont 1:01.87
5. Nolan Szuch Springboro 1:03.03
6. Ben Prenger Tippecanoe 1:05.72
7. Ben Adams Beavercreek 1:06.20
8. Jahvon Lloyd Sidney 1:06.92
9. Dane Klosterman Springfield 1:07.41
10. Carlos Badell Greenville 1:07.56
11. Eric Woods Northmont 1:07.84
12. Andrew Doviak Tippecanoe 1:07.90
13. Kyle DeLano Northmont 1:08.87
14. Mason Koslovsky Beavercreek 1:10.31
15. Patrick McCafferty Centerville 1:10.85
16. Cole Shepherd Miamisburg 1:11.34
17. Michael Collier Springfield 1:12.51
18. Camden Jungquist Springboro 1:13.48
19. Grant Comer Springfield 1:13.68
20. Jackson Goodall Troy 1:15.19
21. Kazuma Okada Sidney 1:15.21
22. Wanderly Ebanks Tippecanoe 1:16.34
23. Aaron Suter Greenville 1:18.52
24. Cole Rife Northmont 1:19.20
25. Kyle Clary Miamisburg 1:20.56
26. Landon Muhlenkamp Greenville 1:20.96
27. Ian Delaney Xenia 1:22.32
28. Emilio Calderon Northmont 1:23.96
29. Cameron Proctor Springfield 1:25.27
30. Nate Saner Xenia 1:33.50
31. Wyatt Rose Miamisburg 1:34.60
32. Troy Mazzei Centerville 1:34.82
33. alex meyer Troy 1:35.21
34. Logan Holdeman Centerville 1:36.66
35. Ethan Preece Greenville 1:41.22
36. Collin Hutton Piqua 1:46.03
37. Jonas Yu Springboro 1:52.48
38. Preston Connors Tippecanoe 1:59.27
39. Christian Reyes Piqua 2:04.74
40. Nic Colby Greenville 2:13.49
100 Yard Breaststroke
  NAME SCHOOL TIME
1. Jacob Kearns Springfield 1:04.77
2. Cameron Roberts Northmont 1:06.37
3. Pablo Badell Greenville 1:07.91
4. Andrew Oates Troy 1:09.69
5. Matthew Poynter Tippecanoe 1:10.94
6. Alex Burkey Tippecanoe 1:11.01
7. Vincent Friesinger Centerville 1:12.19
8. Ethan Andes Springboro 1:12.33
9. Nathan Li Beavercreek 1:12.49
10. Dominic Weismann Miamisburg 1:12.65
11. Eli Neal Butler 1:13.20
12. Dane Wolgast Beavercreek 1:14.70
13. Tyler Martin Beavercreek 1:15.54
14. Joey McKarns Northmont 1:17.12
15. Colin Freistuhler Sidney 1:18.51
16. Eoin Young Springfield 1:20.01
17. Nick Sanders Northmont 1:21.29
18. Nathan Culp Miamisburg 1:22.56
19. Matthew Bess Troy 1:25.00
20. Michael Gordnier Centerville 1:25.25
21. Ian Brooks Wayne 1:25.81
22. Pradyumma Maladkar Sidney 1:26.43
23. Jonah Scoville Northmont 1:26.52
24. Jesse Thompson Northmont 1:28.40
25. Reid Ammer Centerville 1:30.00
26. alex meyer Troy 1:35.72
27. Avery Hick Centerville 1:36.54
28. Sam Asebrook Springfield 1:36.87
29. Joshua Larson Miamisburg 1:48.07
30. Collin Hutton Piqua 1:59.00
31. Riley Weisman Springboro 6:54.16
400 Freestyle Relay
  SCHOOL TIME  
1. Butler 3:35.53  
2. Sidney 3:40.56  
3. Northmont 3:41.94  
4. Troy 3:42.01  
5. Springboro 3:44.47  
6. Tippecanoe 3:49.40  
7. Centerville 3:50.33  
8. Springfield 3:52.07  
9. Beavercreek 3:56.35  
10. Miamisburg 4:29.69  
 
WesBanco Alley Cat Design