State Champions

Team State Champions
YEAR SCHOOL SPORT
2020-21 Centerville Cross Country - Girls
2020-21 Centerville Basketball - Boys
2020-21 Fairmont Bowling - Boys
2019-20 Beavercreek Cross Country - Girls
2019-20 Trotwood-Madison Football
2018-19 Beavercreek Cross Country - Girls
2018-19 Beavercreek Soccer - Girls
2018-19 Centerville Bowling - Girls
2018-19 Butler Bowling - Boys
2017-18 Centerville Cross Country - Girls
2017-18 Trotwood-Madison Football
2017-18 Beavercreek Soccer - Boys
2016-17 Centerville Cross Country - Girls
2015-16 Centerville Cross Country - Girls
2015-16 Wayne Bowling - Boys
2015-16 Troy Bowling - Girls
2014-15 Centerville Cross Country - Girls
2014-15 Northmont Academic
2014-15 Wayne Basketball - Boys
2014-15 Beavercreek Bowling - Boys
2013-14 Northmont Academic
2013-14 Beavercreek Bowling - Girls
2012-13 Northmont Academic
2012-13 Fairmont Basketball - Girls
2011-12 Trotwood-Madison Football
2010-11 Troy Bowling - Boys
2009-10 Northmont Academic
2007-08 Centerville Bowling - Girls
2006-07 Piqua Football
2006-07 Beavercreek Bowling - Girls
2006-07 Greenville Softball
2005-06 Fairborn Bowling - Girls
2003-04 Centerville Swimming - Girls
2002-03 Beavercreek Basketball - Girls
2001-02 Centerville Bowling - Girls
2000-01 Beavercreek Academic
2000-01 Beavercreek Basketball - Girls
1999-2000 Beavercreek Academic
1999-2000 Wayne Track - Boys
1998-99 Lebanon Football
1996-97 Northmont Cross Country - Boys
1995-96 Northmont Cross Country - Boys
1994-95 Beavercreek Basketball - Girls
1994-95 Wayne Track - Boys

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2020-21 Mia Robillard Centerville Cross Country - Girls
2020-21 Jordan Gilkison Springboro Golf - Boys
2019-20 Taylor Ewert Beavercreek Cross Country - Girls
2019-20 Abby Nugent Springboro Tennis - Girls - Singles
2019-20 Hannah Hill Springboro Swimming - Girls - 50 Yard Freestyle
2019-20 Hannah Hill Springboro Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2018-19 Taylor Ewert Beavercreek Cross Country - Girls
2018-19 Drew Sacks Butler Bowling - Boys
2018-19 Jacob Padilla Wayne Wrestling
2018-19 Dalton Shepler Butler Track - Boys - Pole Vault
2018-19 Taylor Ewert Beavercreek Track - Girls - 3200
2018-19 Riley Buchholz Beavercreek Track - Boys - 1600
2017-18 Drew Sacks Butler Bowling - Boys
2015-16 Lainey Studebaker Centerville Cross Country - Girls
2015-16 Evan Adkins Xenia Bowling - Boys
2015-16 Isaac Karn Piqua Swimming - Boys - Diving
2015-16 Dylan Curtis Centerville Swimming - Boys - 100 Yard Backstroke
2014-15 Lainey Studebaker Centerville Cross Country - Girls
2014-15 Katie Polk Centerville Swimming - Girls - Diving
2013-14 Megan Cook Centerville Bowling - Girls
2013-14 Henrik Pohlmann Beavercreek Swimming - Boys - 100 Yard Backstroke
2012-13 Jacquelyn Crow Lebanon Cross Country - Girls
2012-13 Nick Corba Beavercreek Wrestling - 170 lb Weight Class
2012-13 Sydney Leiher Beavercreek Track - Girls - 1600 Meter Run
2012-13 Jordan Latimer Wayne Track - Boys - Long Jump
2011-12 Sydney Leiher Beavercreek Track - Girls - 1600 Meter Run
2010-11 Dani Barbiea Springboro Swimming - Girls - 50 Yard Freestyle
2010-11 Dani Barbiea Springboro Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2010-11 Cody Shivener Springboro Wrestling - 135 lbs Weight Class
2010-11 Kyle Rose Centerville Wrestling - 285 lb Weight Class
2010-11 Carly Hamilton Springboro Track - Girls - 1600 Meter Run
2009-10 Daniel Glascoe Beavercreek Bowling - Boys - Individual Champion
2009-10 Megan Gill Beavercreek Gymnastics - Balance Beam
2009-10 Abby Galbreath Fairmont Swimming - Girls - 200 Ind. Medley
2009-10 Nick Miller Centerville Wrestling - 189 lb Weight Class
2009-10 Steven Gabbard, Trey Bonny, Luke Norris, Chase Cochran Lebanon Track - Boys - 4 x 100 Meter Relay
2009-10 Julius Ruby, Jordan Paschal, William Henry, Renon Lorenzo Trotwood-Madison Track - Boys - 4x400 Meter Relay
2008-09 Alicia Benson Troy Bowling - Girls
2008-09 Molly Elkins Centerville Swimming - Girls - 1 Meter Diving
2008-09 Sarha Andrews Centerville Swimming - Girls - 500 Yard Freestyle
2008-09 Shawn Fayette Miamisburg Wrestling - 130 Weight Class
2008-09 Josh Bass Springfield Track - Boys - Long Jump
2008-09 Danny Neff Butler Track - Boys - 1600 Meter Run
2008-09 Danny Neff Butler Track - Boys - 800 Meter Run
2008-09 Julius Ruby, Jordan Paschal, William Henry, Michael Jordan Trotwood-Madison Track - Boys - 4x400 Meter Relay
2007-08 Paul Miller Sidney Swimming - Boys - 50 Yard Freestyle
2007-08 Jimmie Pacifico Butler Track - Boys - Shot Put
2007-08 Jordan McPherson Wayne Track - Boys - Long Jump
2007-08 Mike Foley Northmont Track - Boys - High Jump
2007-08 Derricus Purdy, William Henry, Donte Lyons, Michael Shaw Trotwood-Madison Track - Boys - 4x400 Meter Relay
2007-08 Michael Willey Miamisburg Track - Boys - 300 Meter Hurdles
2007-08 Danny Neff Butler Track - Boys - 1600 Meter Run
2007-08 Cassandra Lloyd Springfield South Track - Girls - 100 Meter Hurdles
2006-07 Amber Fulton Fairborn Bowling - Girls
2006-07 Miranda Lytle Beavercreek Gymnastics - Vault
2006-07 Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2006-07 Emily Simpson Beavercreek Swimming - Girls - 100 Meter Freestyle
2006-07 Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 200 Yard Medley
2006-07 Chad Balyo Springboro Track - Boys - 3200 Meter Run
2006-07 Brandon Saine Piqua Track - Boys - 100 Meter Dash
2006-07 Brandon Saine Piqua Track - Boys - 400 Meter Dash
2006-07 Vince Corner Springfield North Track - Boys - 110 Meter Hurdles
2006-07 Jimmie Pacifico Butler Track - Boys - Shot Put
2006-07 Jimmie Pacifico Butler Track - Boys - Discus
2006-07 Michael Willey Miamisburg Track - Boys - 300 Meter Hurdles
2005-06 Chad Balyo Springboro Cross Country - Boys
2005-06 Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 100 Yard Backstroke
2005-06 Casey Heinbaugh Centerville Swimming - Boys - 50 Yard Free
2005-06 Carly Mathes Fairmont Swimming - Girls - 200 Yard Freestyle
2005-06 Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 200 Yard Medley
2005-06 Levi Fox Troy Track - Boys - 3200 Meter Run
2005-06 Brandon Saine Piqua Track - Boys - 100 Meter Dash
2005-06 Brandon Saine Piqua Track - Boys - 400 Meter Dash
2004-05 Erin Forster Centerville Swimming - Girls - 100 Yard Backstroke
2004-05 Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 200 Yard Medley
2004-05 Allyson Kiracofe, Chelsea Perkins, Erin Forster, Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 400 Yard Free Relay
2004-05 Justin Kronauge Centerville Tennis - Boys
2004-05 Mike Mickens Wayne Track - Boys - 300 Meter Hurdles
2004-05 Zachary Logan Trotwood-Madison Track - Boys - 400 Meter Dash
2003-04 Kerry Whitson, Chelsea Perkins, Erin Forster, Jenny Forster Centerville Swimming - Girls - 400 Yard Free Relay
2003-04 Salathiel Wise Trotwood-Madison Track - Girls - Shotput
2003-04 Jason Craig Wayne Track - Boys - 200 Meter Dash
2002-03 Lindsey Coulles Centerville Bowling - Girls
2002-03 Brandon Luce Sidney Wrestling - 119 weight class
2002-03 Zachary Logan Trotwood-Madison Track - Boys - 400 Meter Dash
2002-03 Jason Hodges Wayne Track - Boys - 300 Meter Hurdles
2001-02 Lindsey Coulles Centerville Bowling - Girls
2001-02 Erin Forster Centerville Swimming - Girls - 100 Yard Backstroke
2001-02 Brandon Luce Sidney Wrestling - 112 weight class
2000-01 Jason Hodges Wayne Track - Boys - 110 Meter Hurdles
1999-2000 John Hollins, Bobby Long, Earnest Tucker, Jeremy Richardson Wayne Track - Boys - 4 x 100 Meter Relay
1999-2000 Jeremy Richardson Wayne Track - Boys - 200 Meter Dash
1999-2000 Bobby Long Wayne Track - Boys - High Jump
1997-98 Joe Barnes Northmont Cross Country - Boys
1994-95 Earnest Brown, Torrence Wilson, Cameron Monroe, Richard Jones Wayne Track - Boys - 4 x 100 Meter Relay
1994-95 Torrence Wilson Wayne Track - Boys - 300 Meter Hurdles
1988-89 Mike Shaw Wayne Track - Boys - High Jump
1979-80 Christina Hunt Wayne Track - Girls - High Jump
1974-75 Rick Musick Fairborn Cross Country - Boys
1974-75 Les West Wayne Track - Boys - Pole Vault
1972-73 Les West Wayne Track - Boys - Pole Vault
1971-72 Jack McGuire Beavercreek Track - Boys - Pole Vault

Alley Cat Design WesBanco