Girls Basketball - Awards

All Conference Team
NAME SCHOOL GRADE HEIGHT TEAM
Destiny Bohanon Wayne Sophomore First Team
Allison Mader Tippecanoe Junior First Team
Shai McGruder Wayne Junior First Team
Alexis Straw Lebanon Junior First Team
Celena Taborn Sidney Senior First Team

American League Team
NAME SCHOOL GRADE HEIGHT TEAM
Bryanna Bransford Stebbins Senior First Team
Willow Knight Butler Junior First Team
Mackenzie Lingg Stebbins Junior First Team
Allison Mader Tippecanoe Junior First Team
Evelyn Oktavec Fairborn Sophomore First Team
Taylor Prall Tippecanoe Senior First Team
Cali Stewart Tippecanoe Junior First Team
Celena Taborn Sidney Senior First Team
E'Taja Thompson Trotwood-Madison Senior First Team
Madison Cook Stebbins Senior Second Team
Cassie Cromwell Greenville Junior Second Team
Kellah Flucas Trotwood-Madison Junior Second Team
Alaura Holycross Troy Junior Second Team
Khala Powell Fairborn Freshman Second Team
Olivia Schoenherr Butler Senior Second Team
Karsyn Shaffer Greenville Senior Second Team
Lily Stewart Piqua Junior Second Team
Astella Welsh Xenia Senior Second Team
Kiyha Adkins Troy Sophomore Special Mention
Brooke Aselage Tippecanoe Sophomore Special Mention
Kyisa Champaco West Carrollton Sophomore Special Mention
Alina Kindle Sidney Sophomore Special Mention
Carrie Nuss Sidney Junior Special Mention
Brittney Petrosky Butler Senior Special Mention
Morgan Phillips West Carrollton Senior Special Mention
Jada Wallace Xenia Senior Special Mention
Lauren Williams Piqua Junior Special Mention
Mercedes Woodward Trotwood-Madison Junior Special Mention

North Division Awards
AWARD NAME SCHOOL
Athlete of the Year Celena Taborn Sidney
Coach of the Year Andy Holderman Tippecanoe

South Division Awards
AWARD NAME SCHOOL
Athlete of the Year E'Taja Thompson Trotwood-Madison
Coach of the Year Henry Benton Trotwood-Madison

National League Team
NAME SCHOOL GRADE HEIGHT TEAM
Destiny Bohanon Wayne Sophomore First Team
Haylie Crouch Springboro Senior First Team
Jordan Diehl Springboro Junior First Team
Maya Dunson Wayne Junior First Team
Victoria Harrison Centerville Senior First Team
Shai McGruder Wayne Junior First Team
Alexis Straw Lebanon Junior First Team
Madeline Westbeld Fairmont Freshman First Team
Keaira Youngblood Beavercreek Senior First Team
Madison Bartley Fairmont Freshman Second Team
Jasmine Broner Centerville Junior Second Team
Sam Chable Centerville Sophomore Second Team
Cori Dilsavor Beavercreek Junior Second Team
T'erra Eubanks Springfield Senior Second Team
Sha'Mya Leigh Miamisburg Sophomore Second Team
Erin Mangen Northmont Senior Second Team
Rachel Perry Lebanon Senior Second Team
Lauren Thomas Springboro Junior Second Team
Carmen Williams Beavercreek Junior Second Team
Caralyssa Byrd Springfield Junior Special Mention
Shalaya Heath Northmont Sophomore Special Mention
Emily Kepple Miamisburg Junior Special Mention
Mali Morgan-Elliott Wayne Junior Special Mention

East Division Awards
AWARD NAME SCHOOL
Athlete of the Year Shai McGruder Wayne
Coach of the Year Sonya Miller Wayne

West Division Awards
AWARD NAME SCHOOL
Athlete of the Year Alexis Straw Lebanon
Coach of the Year Tom Benjamin Springboro

 
Alley Cat Design WesBanco Jostens